Szkoła Bełk

Kalkuta

Off 23
Kalkuta
1 vote, 4.00 avg. rating (81% score)

Wycieczki objazdowe Włochy (3)Kalkuta to miasto położone w delcie Gangesu w północno- wschodniej części Indii. Liczy około 4 miliony 700 tysięcy mieszkańców, a cała metropolia Kalkuty ponad 15, 6 miliona. Jest portem morsko-rzecznym, wielkim ośrodkiem przemysłowym, handlowym, kulturalnym i naukowym. Jest pod względem wielkości czwartym miastem w Indiach.
Miasto zostało założone w 1690 roku w wyniku przejęcia przez Brytyjską Kompanię Wschodnioindyjską kilku wiosek na tym terenie, w tym jednej, od której późniejsze miasto wzięło swoją nazwę. Miasto szybko się rozwijało i w 1772 roku zostało stolicą Indii Brytyjskich. W dalszym ciągu osuszano okoliczne bagna i rozbudowywano Kalkutę. W 1912 roku miasto przestało być stolicą (zostało stolicą Nowe Delhi).
W czasie II wojny światowej było dwukrotnie zbombardowane przez Japończyków; a w 1943 roku ludzie zaczęli masowo umierać z głodu (w całej metropolii zmarło około 5 milionów ludzi). W połowie dwudziestego wieku, gdy doszło do podziału terytorium Indii Brytyjskich nastąpiła wielka migracja ludności: muzułmanie opuszczali miasto a hindusi z dzisiejszego Bangladeszu (a ówczesnego Pakistanu Wschodniego)osiedlali się w Kalkucie. W latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych dwudziestego wieku miasto przeżywało stagnację ekonomiczną i dopiero w połowie lat dziewięćdziesiątych dwudziestego wieku po wprowadzeniu przez władze indyjskie reform nastąpiła poprawa sytuacji ekonomicznej a współcześnie miasto szybko się rozwija (w dużej mierze dzięki sektorowi technologii informacyjnej IT).

Zobacz inne nasze artykuły:

About the author / 

admin

Najnowsza ankieta:

Czy kwatery nad morzem w takich miejscowościach jak Hel, Sopot czy Krynica Morska to dobre lokalizacje na wakacje?

View Results

Loading ... Loading ...

Archiwa

Kontakt

Emailmojmail2[malpa]wp.pl
Tel078 490 24 02
Fax078 490 24 03
MiastoJastrzębie-Zdrój

Komentarze i opinie:

Kategorie

Inne wpisy

  • Spa hotel Mazury

    Planując wakacje, niekoniecznie musimy się skupiać na zagranicznych destynacjach. Mówi się, że za granicą pogoda jest bardziej pewna, a wakacje w Polsce wcale nie należą do najtańszych. Czy aby na pewno? W naszym kraju jest mnóstwo pięknych miejsc, których większość z nas nie widziała na własne oczy, zachwycając się atrakcjami zagranicznych destynacji. W Polsce mamy…

  • TOSKANIA

    Toskania to kraina przepięknych krajobrazów: są tu niewysokie wzgórza porośnięte winnicami, obsadzone cyprysami drogi i miasta pełne zabytków. W Toskanii są tak znane z zabytków miasta jak Florencja (stolica regionu) gdzie nad najdłuższą rzeką Toskanii Arno (241 kilometrów długości) już w XIV wieku zbudowano kamienny most stojący do dziś a nazywany Mostem Złotników (kiedyś na…