Szkoła Bełk

Kalkuta

Off 24
Kalkuta
1 vote, 4.00 avg. rating (81% score)

Wycieczki objazdowe Włochy (3)Kalkuta to miasto położone w delcie Gangesu w północno- wschodniej części Indii. Liczy około 4 miliony 700 tysięcy mieszkańców, a cała metropolia Kalkuty ponad 15, 6 miliona. Jest portem morsko-rzecznym, wielkim ośrodkiem przemysłowym, handlowym, kulturalnym i naukowym. Jest pod względem wielkości czwartym miastem w Indiach.
Miasto zostało założone w 1690 roku w wyniku przejęcia przez Brytyjską Kompanię Wschodnioindyjską kilku wiosek na tym terenie, w tym jednej, od której późniejsze miasto wzięło swoją nazwę. Miasto szybko się rozwijało i w 1772 roku zostało stolicą Indii Brytyjskich. W dalszym ciągu osuszano okoliczne bagna i rozbudowywano Kalkutę. W 1912 roku miasto przestało być stolicą (zostało stolicą Nowe Delhi).
W czasie II wojny światowej było dwukrotnie zbombardowane przez Japończyków; a w 1943 roku ludzie zaczęli masowo umierać z głodu (w całej metropolii zmarło około 5 milionów ludzi). W połowie dwudziestego wieku, gdy doszło do podziału terytorium Indii Brytyjskich nastąpiła wielka migracja ludności: muzułmanie opuszczali miasto a hindusi z dzisiejszego Bangladeszu (a ówczesnego Pakistanu Wschodniego)osiedlali się w Kalkucie. W latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych dwudziestego wieku miasto przeżywało stagnację ekonomiczną i dopiero w połowie lat dziewięćdziesiątych dwudziestego wieku po wprowadzeniu przez władze indyjskie reform nastąpiła poprawa sytuacji ekonomicznej a współcześnie miasto szybko się rozwija (w dużej mierze dzięki sektorowi technologii informacyjnej IT).

Zobacz inne nasze artykuły:

About the author / 

admin

Najnowsza ankieta:

Czy kwatery nad morzem w takich miejscowościach jak Hel, Sopot czy Krynica Morska to dobre lokalizacje na wakacje?

View Results

Loading ... Loading ...

Archiwa

Kontakt

Emailmojmail2[malpa]wp.pl
Tel078 490 24 02
Fax078 490 24 03
MiastoJastrzębie-Zdrój

Komentarze i opinie:

Kategorie

Inne wpisy

  • Czym się kierować przy wyborze biura podróży?

    Wakacje to jeden z najlepszych okresów w życiu każdego pracownika. Słońce, plaża i ciepła woda to najlepszy sposób na wypoczynek z dala od firmowych problemów. Czym kierować się jednak przy wyborze biura podróży, aby nie czekały nas przykre niespodzianki? Należy przede wszystkim czytać i sprawdzać, czy biuro, które wybraliśmy działa aby na pewno legalnie. Informacje…

  • Agroturystyka – Jastrzębie-Zdrój

    Agroturystyka-szansa dla polskiej wsi Czy osoby mieszkające na wsi mogą czerpać zyski z działalności pozarolniczej? Tak, a nasilająca się moda na spędzanie wakacji na polskiej wsi daje im wiele nowych możliwości. Dlaczego tak się dzieje? Z jednej strony mieszkańcy wielkich miast marzą o tym, by wakacje spędzić na terenie Polski, w miejscu cichym i spokojnym….