Her Majesty The Queen Drukuj
Wpisany przez Administrator   
sobota, 23 września 2017 09:27

W maju w ubiegłym roku szkolnym w naszej szkole odbył się konkurs plastyczny na portret brytyjskiej królowej – Elżbiety II. Konkurs został zorganizowany z okazji 91 urodzin monarchini i mogli w nim wziąć udział wszyscy uczniowie naszej szkoły.

Prace wykonane różnymi technikami napływały do 10 maja. Wszystkie były pomysłowe, oryginalne i ciekawe. Niektóre przedstawiały królową sprzed lat – młodą i pełną wigoru, a niektóre taką, jaką znamy dziś – wytworną starszą panią. Każdy portret oddawał to, co najważniejsze w jej postaci – majestatyczność i elegancję.

Jury wyłoniło laureatów konkursu w trzech kategoriach wiekowych. W klasach 1-3 SP I miejsce zdobyła Nina Sokalska, II miejsce – Zuzanna Nalepa, a III miejsce – Andżelika Lepich. W klasach 4-6 I miejsce przyznane zostało Joannie Zgryźniak, a II miejsce – Karolinie Wyleżoł. W gimnazjum I miejsce wywalczyła Natalia Krupka, II miejsce – Laura Sier, a III miejsce – Zuzanna Szeliga. Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy!

Zwycięskie prace, a także prace wyróżnione zostały wysłane do Pałacu Buckingham, do samej królowej Elżbiety II. W odpowiedzi otrzymaliśmy pod koniec czerwca list, w którym czytamy:

 

Królowa pragnie podziękować za piękne portrety, które zostały przesłane z okazji jej 91 urodzin.
Jej Wysokość była wzruszona, kiedy dowiedziała się o konkursie niedawno zorganizowanym na jej cześć. To bardzo miło, że przesłaliście zwycięskie prace, aby Królowa mogła je zobaczyć.

W imieniu Królowej jeszcze raz dziękuję,

Jennifer Gordon Lennox
Dama dworu


My także dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w konkursie!
Królowa Elżbieta II urodziła się 21 kwietnia 1926 roku w Londynie. Na tronie zasiada od 2 czerwca 1953. W roku 2015 roku pobiła rekord długości panowania w Wielkiej Brytanii należący do jej praprababci królowej Wiktorii. W chwili obecnej jest najdłużej panującą koronowaną głową na świecie.

Co ciekawe królowa obchodzi swoje urodziny dwa razy – 21 kwietnia, kiedy faktycznie przypadają i później w drugą sobotę czerwca, kiedy to obchodzone są oficjalnie. W tym roku oficjalne urodziny królowej przypadły na 17 czerwca. Zwyczaj obchodzenia urodzin „podwójnie” wziął się stąd, że faktyczne urodziny niektórych monarchów przypadały w chłodniejsze miesiące, kiedy to ciężko było zorganizować oficjalne obchody, dlatego zostały one „przeniesione”.

Zapraszamy do obejrzenia galerii konkursowej!

Agnieszka Zgoll-Rybka

 

Wyszukiwanie

Zasoby

RODN WOM Katowice
Portal Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Katowicach.
MEN
Ministerstwo Edukacji Narodowej. Aktualności, szkoły różnych szczebli, instytucje podległe. Zamówienia publiczne, akty prawne.
Kuratorium Oświaty
Portal Kuratorium Oświaty w Katowicach. Konkursy, projekty, programy; awans zawodowy...
Drużyna ZHP
Strona internetowa 12 harcerskiej drużyny wielopoziomowej "Płomienie przyjaźni" z Bełku.
Linux
Serwis popularyzujący system Linux oraz wolne oprogramowanie w Polsce.

Kto jest online?

Naszą witrynę przegląda teraz 90 gości